چگونه یک دفتر را به زیرساخت ارتباطی و شبکه مجهز کنیم؟

وقتی میخواهیم دفترکار یا ساختمانی را به شبکه کامپیوتری یا بستر ارتباطی مجهز کنیم یک سوال مهم مطرح می شود. به چه اطلاعاتی برای طراحی و پیاده سازی شبکه محلی نیاز داریم؟

شناخت درست و بررسی پارامترها در این زمینه دارای اهمیت زیادی است به همین دلیل نقش مشاور اینجا تاثیرگذار خواهد بود زیرا که باید امکانات، مناسب با نیاز متقاضی طراحی و تعبیه شوند تا از هرگونه برآورد اشتباه و اضافه شدن قابلیت ها و تجهیزات غیر ضروری (Over Design) پرهیز گردد و باعث تحمیل هزینه های مازاد به کارفرمایان و صاحبان مشاغل نشود.

پارامترها و موارد مهم برای طراحی شبکه های کامپیوتری محلی چیست؟ 

مشخصات فیزیکی و اندازه دفتر کار یا ساختمان مورد نظر

این مرحله از هر پروژه به این دلیل است که در ساختمان ها تازه ساخت و مدرن سازی شده قسمت هایی (رایزرها) برای تاسیسات و سیستم های برقی و الکترونیکی تعبیه شده که بهترین گزینه برای بستر سازی و انتقال کابل ها می باشند و نقش به سزایی در حفظ کیفیت، عمر مفید بستر فیزیکی و ظاهر پروژه دارند.

ولی در بناهای قدیمی و ساختمان هایی که برای کاربرد دیگری ساخته شده اند یا قسمت های داخلی (اطاق ها و سالن ها) معمولاً این رایزر ها وجود ندارند و باید مسیر سازی مناسب با مختصات و شرایط محل انجام شود. که شامل مونتاژ، نصب داکت، ترانک و نردبان کابل، کابل کشی، نصب نود ها و در نهایت کانکشن، تست ارتباط و استقرار تجهیزات می باشد. همچنین در این مرحله بررسی نوع و شکل ظاهری مبلمان اداری، میزها و کمد ها نیز مهم است.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت محل استقرار تجهیزات مرکزی یا همان اطاق سرور است. در صورتی که پروژه در مقیاسی باشد که نیازمند محلی مستقل برای تجهیزات مرکزی باشد، می باید بهترین نقطه از نظر دسترسی آسان و در عین حال امن برای این موضوع در نظر گرفته شود. همچنین در صورت نیاز به تجهیزات واسط نظیر رک ها و سوئیچ ها جانبی (Distribution & Access Switch)  تعداد و محل نصب آنها نیز مشخص شود.

تعداد کاربران و تجهیزات موجود

مورد حائز اهمیت بعدی تعداد کاربران، تجهیزات موجود و مورد نیاز است. این آمارها تعیین کننده ظرفیت های فیزیکی تجهیزات شما خواهد بود و همچنین تعیین میزان رشد احتمالی آنها حداقل در دو سال بعد از راه اندازی پروژه و تغییرات احتمالی به طوری که در صورت لزوم نیاز به اجرای مجدد کار در بخش های زیرساختی و تغییرات بنیادی نباشد بسیار ضروری است.

سرویس های داخلی و برون سازمانی

یکی از پارامترهای مهم برای طراحی بستر شبکه و تعیین سرعت انتقال دیتا، سرویس های مورد استفاده در شبکه می باشند که با بررسی دقیق به انتخاب درست تجهیزات کمک می کند تا ظرفیت های لازم برای میزبانی سرویس ها در دسترس باشد همچنین در آینده به راحتی قابل ارتقاء باشند. برای مثال رایج ترین سرویس مورد استفاده کاربران اینترنت است. لذا روش اتصال و نوع سرویس اینترنت، مناسب با منطقه جغرافیایی، سرعت و حجم استفاده روزانه آن بسیار مهم است.

نوع استفاده کاربران از سرویس ها

برای تعیین سیاست های کاری و کنترل ظرفیت ها و منابع در شبکه می باید نوع استفاده کابران از سرویس ها بررسی و  روش کار هر بخش یا کاربری به تفکیک مشخص شود. برای مثال استفاده آنلاین از منابع ذخیره سازی یا استفاده آرشیوی از آنها و استفاده از فایل های مالتی مدیا یا مدارک مهندسی حجیم یا فایل ها و مدارک اداری با حجم کمتر.

تعیین و بررسی سیاست های کاری

از موارد حساسی که می باید در نظر گرفت تعیین و بررسی سیاست های کاری یا همان Policy می باشد که به حفظ سلامت سیستم کمک شایانی خواهد کرد چون روش اتصال هر کاربر (کابلی یا اتصال بیسیم Wireless) به شبکه، استفاده از تجهیزات و منابع و حیطه اختیارات آن باید مشخص شود زیرا هر کدام این موارد در اجرا پروژه تاثیر گذار خواهد بود. این سیاست گذاری ها معمولاً تحت نظر مدیران هر مجموعه تدوین شده و به اجرا در می آید.

نوشته‌های پیشین
مهندسی خرید
نوشته‌ی بعدی
به کمک مجازی سازی از تمام توان سخت افزار و منابع خود استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست