چگونه یک وبسایت ایده آل داشته باشیم؟

از گذشته تا امروز برای موفقیت کسب و کارها، داشتن نیروی انسانی متخصص، ابزار مناسب و دایره وسیع مشتریان ضروری بوده است ولی امروزه این موارد برای کسب موفقیت کافی نیست و وجود یک رابط مناسب و پویا برای ایجاد ارتباط کاری خوب و مستمر نیز از نیازهای مهم هر کسب و کاری است. با توجه به رشد فضای مجازی و اینترنت بهترین وسیله برای این کار وب‌سایت می‌باشد و بزرگترین سوال و دقدقه این است چگونه یک وب‌سایت ایده آل داشته باشیم؟

گام‌های داشتن یک ویب‌سایت ایده آل
  • برای پاسخ به سوال بالا گام اول شناخت انواع وب‌سایت است به این معنی که انواع وب‌سایت چگونه دسته بندی می‌شوند و اساسآ چه مواردی نوع کارایی وب‌سایت را مشخص می‌کند. خیلی ساده می‌توان گفت که به غیر از صفحات شخصی (Portfolio) که معرف یک شخص، سوابق و تخصص‌های اوست، سایر سایت‌ها یا اخبار و مدیا منتشر می‌کنند که به آنها خبری یا رسانه‌ای می‌گویند یا معرف هویت یک مجموعه، شرکت و سازمان هستند که به آنها وب‌سایت شرکتی یا سازمانی گفته می‌شود یا ارائه دهنده خدمات و کالا هستند که فروشگاهی نامیده می شوند. پس در عمل چهار دسته کلی وبسایت وجود دارند که سایر انواع دیگر وب‌سایت‌ها از ترکیب این دسته‌ها به وجود می‌آیند.
  • بعد از مشخص شدن ماهیت وب‌سایت باید ابزار مناسب برای طراحی و ساخت آن بررسی و انتخاب شود. در حال حاضر استفاده از CMS ها مانند جوملا و وردپرس و… بسیار رایج و آسان است و تجربه کاربری خوبی را برای مالکین وب سایت و مخاطبان آن به همراه خواهد داشت. ایجاد فروشگاه یا صفحه خبرنامه اینترنتی و وبسایت شرکت با این ابزارها ساده است ولی زمانی که صحبت از یک سامانه آنلاین برای ارائه خدمات خاص(مثلاً خدمات مسکن یا تاکسی اینترنتی) مطرح می‌شود این CMS ها کافی نیستند و باید سراغ ابزارهای برنامه نویسی تحت وب نظیر زبان Java, PHP, ASP.NET و… رفت.
وب‌سایت
پارامترها و موارد مهم برای راه اندازی یک وبسایت ایده آل چیست؟
تعیین میزان، دسته بندی و نوع محتوای.

مهمترین عامل موفقیت وب سایت‌ها محتوای مفید، بروز و مرتبط است و اشتباه رایجی که برای بسیاری از وب سایت‌ها رخ می‌دهد این است که ابتدا وب سایت راه اندازی می‌شود و سپس به دنبال تولید محتوای آن هستند درصورتیکه ابتدا باید محتوای مورد نیاز تهیه و تدوین گردد دسته بندی‌های مختلف مشخص و میزان و حجم اولیه مطالب بررسی شود و بعد از آن وارد مراحل ساخت وب سایت شد. در اینجا منظور از تهیه محتوا، مطالب اولیه، عکس، المان‌ها و شاخص‌های مورد نیاز جهت معرفی مجموعه‌ها است. برای مثال در وبسایت شرکتی، محتوای مورد نیاز برای معرفی توانمندی‌ها، سوابق و خدمات آن شرکت است که می‌باید قبل از طراحی و ساخت وبسایت تهیه، تدوین و دسته بندی شوند.

وب‌سایت
ساختار، چیدمان اجزا و رابط کاربری

از عوامل موفقیت وب‌سایت‌ها ساختار بدنه سایت یا همان Site Map است اینکه سایت مورد نظر از چند صفحه تشکیل شود تعداد صفحه‌ها با محتوی و دسته بندی مطالب مطابقت داشته باشد از ایجاد صفحه‌های اضافه پرهیز شود و هرکدام از اجزای تشکیل دهنده وب‌سایت در صفحه مرتبط به خود استفاده شوند از آشفتگی و شلوغی بی مورد پرهیز شود و رابط گرافیکی و کاربری سایت کاملاً مناسب با کاربرد آن طراحی شود. ارتباط بین اجزا و چیدمان صفحه‌ها درست باشد و درنهایت تجربه کاربری (User Experience) خوبی برای کاربر داشته باشد.

وب‌سایت
دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات

بعد از طراحی و راه اندازی سایت نوبت این است که سایت شما به مخاطب مورد نظر معرفی شود تا مورد بازدید و استفاده قرار بگیرد. درکنار وجود محتوای مفید، طراحی جذاب و کاربردی، خدمات و امکانات خوب و منحصر به فرد، معرفی وب‌سایت از طریق رسانه‌ها و وب‌سایت‌های تبلیغاتی نیز بسیار ضروری است تا جایگاه وب‌سایت را در میان مخاطبان و دربین وب‌سایت‌های مشابه حفظ کند.

در این بین است که مبحث دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال مطرح می‌شود تدوین یک برنامه تبلیغاتی مستمر و استفاده از متد‌های بروز تبلیغاتی کمک می‌کند تا سایت شما از دید موتورهای جستجو در اینترنت دور نشده و همواره در رتبه‌های بالا نتایج جستجو این موتورها مخصوصاً گوگل قرار بگیرد. استفاده به موقع از ابزارهای مدرن و رایج تبلیغاتی، تولید محتوای مفید و مورد پسند مخاطب، ارائه خدمات نوین و مطلوب و استمرار این موارد به فرآیندی ختم می‌شود که امروزه به آن SEO گفته می‌شود.

وب‌سایت

نکته قابل توجه این است که این فرآیندها در دوره زمانی خاص خود نتایج مطلوب را بدست می‌آورند و این زمان برای الگوها و شرایط مختلف متغییر است و با رعایت همه موارد گفته شده می‌توان یک وب‌سایت ایده آل و کاربردی داشت.

نوشته‌های پیشین
به کمک مجازی سازی از تمام توان سخت افزار و منابع خود استفاده کنیم
نوشته‌ی بعدی
بهترین انتخاب کامپیوتر‌های شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست